محیط های چند رسانه ای

فشرده سازی

 فشرده سازی وابسته به زمان (Temporal)

شما می توانید یک ویدئوی دیجیتال را به صورت یکسری از تصاویر در نظر بگیرید . مانند یک کتاب نقاشی متحرک ، تصاویر در یک توالی سریع نشان داده می شوند تا تصور یک انیمیشن صورت گیرد . اگر تصویری دارید که ۲۴۰*۳۲۰ پیکسل دارد و در حالت ۳۲ بیتی می باشد ، اندازه این تصویر ۳۰۰KB خواهد بود .تصور کنید که اگر ویدیوی دیجیتال دارید که با نرخ ۲۴ فریم بر هر واحد ثانیه اجرا می شود و ۵ ثانیه از آن شامل ۱۲۰=۲۴*۵ تصویر می شود . لذا اندازه آن KB ۳۶۰۰۰=۱۲۰*۳۰۰ یا تقریبا ۳۵MB می شود . همه این حجم مربوط به پنج ثانیه از ویدیویی ربع صفحه ای می باشد ! .رمز کار ویدیوی دیجیتال این است که هر تصویر را فشرده می سازد تا این اندازه فایل را پایین بیاورد . همچنین تصاویر متوالی را فشرده می سازد تا معین کند آیا نیاز به ذخیره همه داده ها برای تصویر می باشد یا خیر . اگر یک تصویر ۹۰% با تصویر قبلی یکسان باشد ، تنها ۱۰% که در آن اختلاف وجود دارد مورد نیاز می باشد .

این نوع از فشرده سازی را فشرده سازی وابسته به زمان (Temporal) یا فشرده سازی تغییر اختلاف نامیده می شود .       این تکنیک به جای خود تصاویر ، تغییرات میان تصاویر را ضبط می کند . این شیوه برای بعضی موارد خوب عمل می کندهمانند زمانی که تصویر سر یک انسان در حال صحبت با پس زمینه ایستا دارد . اما این شیوه در حالتی که یک تصویر  مدام در حال جابه جایی و تغییر می باشد ، مناسب نیست .فشرده سازی به مکان تکنیکی وابسته است که به خود تصاویر نگاه می کند . این روش سعی در تشخیص جریان رنگ ها دارد . به عنوان نمونه ، این تکنیک یک تصویر را از چپ به راست اسکن می کند و سطر هایی از پیکسل هایی را که رنگ یکسانی دارند به عنوان یک قطعه منفرد از داده تشخیص می دهد. بنابراین  تصویری که یک رنگ پس زمینه سفید یکدست دارد با به کار گیری این الگوریتم به خوبی فشرده می شود . این تکنیکی است که فشرده سازی JPEG بدان عمل می کند .برای اینکه واقعا اندازه ویدیوی دیجیتال را به قدری پایین بیاورید که محسوس باشد باید از فشرده سازی اتلافی (LOSSY) استفاده شود . فشرده سازی اتلافی شامل الگوریتمی می باشد که به جای این که دقیقا تصویر را همان گونه که هست ارائه دهد ، سعی می کند تا تصاویر را خلاصه کند . استفاده از معدل پیکسل های رنگی همجوار استفاده از محاسبات فرمال ریاضی برای تخمین نمای تصویر و الگوریتم های دیگری وجود دارد. این گونه فشرده سازی غیر قابل بازگشت بوده و دیگر نخواهید توانست به کیفیت اولیه دست یابید . در فشرده سازی اتلافی می توانید سطح فشرده سازی را تعیین نمایید .در هر حال فشرده سازی اتلافی بیشترین میزان فشرده گی و در عین حال بیشترین میزان اتلاف کیفیت را در بر خواهد داشت و لذا باید این بار نیاز میان فضا و کیفیت مبادله کنیم و الگوریتم فشرده سازی مناسب را برگزینیم .

 

Codec چیست ؟

 

یک مثال برای شروع ..شما اگر با تصاویر کامپیوتری برخورد داشته باشید ، متوجه شده اید که تعداد زیادی پسوند با مشخصات مختلف برای ذخیره یک فایل قابل انتخاب است . اما برای هر منظوری و هر عملکردی یکی از آنها استفاده می شود . برای اینترنت و ایمیل معمولا از فایلهای JPG و GIF و PNG استفاده میشود . اما برای چاپ پسوند های دیگری مانند PSD ، TIFF ، TGA و غیره استفاده بیشتری دارند . علت عمده این تنوع را می توان به ۲ عامل کیفیت و حجم فایل تصویر ذخیره شده مربوط دانست . ناگفته نماند که امکاناتی مانند ذخیره لایه ها ، Alpha ،Transparency و سیستم رنگی تصاویر از تفاوتهای دیگر پسوندها است . برای یک بررسی ساده می توانید از یک فایل نمونه استفاده کنید . اگر فایلی با ابعاد ۸۰۰ در ۶۰۰ پیکسل داشته باشیم که با فرمت رنگی RGB تهیه شده باشد ، ۴۸۰۰۰۰ تعداد پیکسل های آن است و بازاء هر ۳ بایت حجم داده هر پیکسل (هر رنگ از ۳ کانال قرمز ، سبز و آبی تشکیل شده است که هر کانال ۲۵۶ یا ۲ به توان ۸ درجه رنگی دارد پس ما ۲ به توان ۲۴ یا ۱۶۷۷۷۲۱۶ رنگ خواهیم داشت ) و تعداد پیکسل ها ، حجم فایل باید چیزی بیش از ۳*۴۸۰۰۰۰ یا ۱.۴۴ مگابایت باشد .اما تصاویری که ما با حدود این رزولیشن از اینترنت دریافت میکنیم حجمی حدود ۵۰ تا ۱۰۰ کیلوبایت دارند . یعنی چیزی حدود یک بیستم حجم اولیه . این یعنی فشرده سازی یا Codec . اما این عمل فشرده سازی معمولا با کاهش کیفیت تصویر ذخیره شده همراه است . برای درک این مطلب کافیست تصویری را Scan کنید و با استفاده از فتوشاپ آنرا به چند فرمت با تغییر مشخصات آنها ذخیره کنید . مثال ساده این تفاوت Range تنظیمات فایل JPG است که از ۱ تا ۱۲ متغییر است ....

● در عمل و برای ویدئو

با توجه به سیستم تصاویر تلویزیونی در ایران و مشخصات سیستم PAL ، ما برای ذخیره هر ثانیه ویدئو مجبور به ذخیره ۲۵ فریم هستیم . اگر با نرم افزار های ویدئوی کار کرده باشید ، متوجه شده اید که استاندارد ذخیره PAL معمولی با ضریب تناسبات مربع پیکسل ها برای هر فریم اندازه ۷۶۸ * ۵۷۶ پیکسل است . ( در سیستم های DV و کارتهای آنها این اندازه به ۷۲۰*۵۷۶ با نسبت ۱.۰۶۶۶۶۷ برای طول به عرض هر پیکسل تبدیل شده است ...۱.۰۰۶۷ = ۷۲۰ / ۷۶۸ ) این اندازه بازاء ۳ بایت برای هر پیکسل حجم فایلی حدود ۱.۳۲ مگابایت برای هر فریم را نتیجه می دهد . که با در نظر گرفتن ۲۵ فریم برای هر ثانیه ما به فضائی حدود ۳۳.۱۷ مگابایت برای ذخیره هر ثانیه از ویدئو خود نیاز خواهیم داشت . در سیستم های DV با در نظر گرفتن سیستم PAL DV/D۱ این عدد چیزی حدود ۱.۲۴ مگابایت برای فریم و ۳۱.۱ مگابایت برای یک ثانیه خواهد بود . در نگاه اول ساده است اما یک فیلم ساده با این سیستم ذخیره ، برای هر ساعت حدود ۱۱۲ گیگابایت فضا احتیاج خواهیم داشت ! درحالیکه یک ساعت فیلم با کیفیت VCD حدودا ۰.۷ گیگابایت فضا می خواهد ... مشکل دوم Play کردن تصاویر بر روی هارددرایوها است ... هارد درایوی که بتواند بدون در نظر گرفتن مکان فایل بر روی آن بیش از ۳۳ مگابایت در ثانیه ترانسفر دیتا داشته باشد هارد گران قیمتی محسوب میشود و انواع سیستم های IDE موجود در بازار توان انجام این عمل را ندارند ، نتیجه پرش و Drop در play و Capture است .اگر با معروف ترین فایل ویدئو در Windows که همان فایل با پسوند Avi است برخورد داشته اید ، متوجه شده اید که برای ذخیره ویدئو به این فرمت مجبور به انتخاب یک Compressor هستید . بعضی از این Compressor که بطور معمول در Windows تعریف شده اند عبارتند از : Cinepak Codec ، Intel Indeo ، Intel IYUV، Microsoft Video ۱ ، Microsoft RLE . که هر کدام بسته به توان الگوریتم خود مورد استفاده دارند .

اما اصولا این Compressor ها برای Broadcast کیفیت مناسبی ندارند .برای حل این مشکل اصولا هر شرکتی که سیستمهای Capture تولید میکند ، یک Codec یا حتی فایل مخصوص خود را معرفی کرده است . مانند سیستمهای DPS ، FAST و غیره . این سیستمها بسته به توان Compressor خود به User اجازه میدهند که با توجه به نیاز خود میزان فشرده سازی و در نتیجه حجم و کیفیت فایل را مشخص سازند .برای مثال سیستم DPS Velocity اجازه انتخاب عددی بین ۰.۷ تا ۱۵ مگابایت را میدهد . درضمن این سیستم اجازه Capture با فرمت Uncompressed را که همان ۳۰ مگابایت بر ثانیه است به User داده است . قیمت و تنوع این نوع کارتها در کنار گسترش سیستم ویدئوی DV و miniDV و استفاده عمومی تر از کارتهای Ilink بر روی سیستمها که ارتباط آسانتری برای انتقال داده های ویدئوی را فراهم ساخت ، موجب شد که استاندارد مشخصی برای این نوع ویدئو تعریف شود : Microsoft DV Avi که بطور پیش فرض در سیستمهای XPنصب شده است . این Codec با نسبت تقریبی ۱/۹ نسبت به فایلهای Uncompressed عمل میکند ، یعنی فایلی با این Compressor بازاء هر ثانیه فضائی حدود ۳.۳ مگابایت را اشغال میکند . شرکتهای دیگر نیز از این الگوریتم تبعیت کرده و با تغییرات جزئی در سیستم فشرده سازی و نه ذخیره ، نمونه های خاص خود را ارائه نمودند .

بطور مثال کمپرسورهای DV شرکتهای SoftDV یا MainConcept که در نقاط درجه بندی سفیدی فایل متفاوت ترند . استفاده از این Compressor با توجه به کیفیت و حجم مناسب آن بهترین و ارزانترین انتخاب خواهد بود .در کنار سیستم فایل AVI ، پسوندهای MOV مربوط به شرکت Apple و نرم افزار QuickTime از دیگر فایلهای مورد استفاده هستند .اما در کنار این دو سیستم در حال حاضر فایلهای mpeg-۱ و mpeg-۲ یا همان DVD از محبوب ترین فایلها برای ارائه یک محصول نهائی هستند . vcd در واقع همان فایل mpeg-۱ است . فرمت آخری که اخیرا و مخصوصا برای دارندگان کامپیوترها استفاده بیشتری پیدا کرده است همان mpeg-۴ یا Divx است . کسانی که با این فایلها برخورد کرده ان متوجه توان بالای این کمپرسور شده اند . ۱ فیلم با کیفیت نسبتا بالا و حجم یک CD !

براي  zip و unzip کردن فايل ها در زبان #C معمولا از يکي از اين 3 طريق استفاده مي شود :

1.استفاده از کامپوننت ها و برنامه هاي مکمل (تهيه شده توسط ديگران)

2.استفاده از کامپوننت هاي متن باز (Open Source) موجود.

3.پياده سازي الگوريتم زيپ سازي فايل ها ، در برنامه

گزينه اول نيازمند دريافت مجوز استفاده و خريد کامپوننت و پرداخت هزينه مي باشد .

گزينه دوم يعني استفاده از کامپوننت هاي  متن باز ، بسيار جالب مي باشد ولي با اين وجود مشکلات برنامه هاي متن باز ، اينجا نيز وجود دارد . يعني مشکل باگ هاي احتمالي و بروز رساني و پشتيباني که مي تواند موجب پديد آمدن مشکلات بزرگي شود.

روش سوم بسيار مشکل بوده و نياز مند صرف هزينه و زمان زيادي مي باشد.

خوشبختانه زبان #J که يکي از زبان هاي پلتفرم دات نت مي باشد ، داراي امکاني براي zip و unzip کردن فايل ها به وسيله کد مي باشد.

 

مزاياي استفاده از #J براي zip و unzip  کردن فايل ها :

•#J  يکي از زبان هاي موجود در پلتفرم دات نت بوده و بدون هزينه اضافي در دسترس ما مي باشد.

•زبان #J  توسط شرکت مايکروسافت پشتيباني و بروزرساني مي شود .

•ديگر نيازي به استفاده از برنامه هاي مکمل نداريم.

 

در اين قسمت با استفاده از کلاس هاي #J  ، کامپوننتي در #C ايجاد خواهيم کرد و از آن در تمام برنامه هاي خود استفاده مي کنيم .

 

چگونه یک فایل را زیپ کنیم     

فشرده سازی یا زیپ کردن فایل یک کار ساده و ابتدایی و در بسیاری از مواقع ضروری است. فشرده سازی بیشترین اثر را در فایلهای نوشتاری و پروژه های برنامه های کاربردی و بعضا گرافیکی دارد.

برای اینکار کافیست در ویندوزهای XP به بالا فایل یا مجموعه فایلها و فولدرهای مورد نیاز به فشرده سازی را انتخاب نموده و روی آنها کلیک راست و سپس گزینه Send To و بعد از آن Compressed (Zipped) Folder را کلیک کنید. پیغامی ظاهر شده آنرا Yes کنید . در همان محل فایل فشرده ای ساخته خواهد شد. به همین سادگی!

یکی از موارد دیگر استفاده از فایل فشرده را میتوان در ایمیل کردن فایل ها ذکر کرد. شما میتوناید 100 فایل را درون یک فایل کرده و آنرا ایمیل کنید البته با توجه به محدودیت حجمی که سایت سرویس دهنده ایمیل برای شما گذاشته . بعنوان مثال سایت یاهو فقط اجازه ارسال 10 مگابایت را در هر ایمیل به شما می دهد. پس توجه کنید که فایل زیپ شما بیشتر از 10 مگابایت نشود. 

 

نرم افزارهای جانبی نیز برای اینکار وجود دارد. از معروفترین آنها Winzip و برنامه WinRar می باشد که توانایی تقسیم کردن فایل به اندازه های مشخص و همچنین گذاشتن رمز بر روی فایل های زیپ شده می باشند.

 

 

 

زمانی که حرف از اینترنت پیش می آید بحث حجم فایل های و اطلاعات نیز مطرح می گردد نرم افزار های متعدی تحت عنوان فشرده ساز روانه باز شده که هر یک به نوعی با کاستن حجم فایل ها آن ها را برای ورود به دنیای اینترنت آماده می کنند یکی از معروفترین این نرم افزارها، نرم افزار Winrar می باشد که قابلیت های بسیار زیادی را نسبت به دیگر فشرده سازها در اختیار کاربران قرار می دهد.

WinRAR محصول شرکت RarLabs یكی از بهترین نرم افزار های مدیریت فایل های فشرده می باشد و می تواند فایل های مختلف را تا 10 درصد بیشتر از فایل های ZIP با فرمت RAR فشرده سازد. WinRAR می تواند فایل های RAR and ZIP files, unpacks 7Z, ACE, ARJ, BZ2, CAB, GZ, ISO, JAR, LZH, TAR, UUE, Z را از حالت فشرده خارج كند. از مهمترین قابلیت های این نرم افزار می توان به قابلیت Self-Extract ذکر نمود که بوسیله آن شما می توانید فایل فشرده شده را به صورت یک فایل اجرایی با پسوند exe در آورید تا در کامپیوتر هایی که نرم افزار WinRAR نصب نیست نیز بتوانید آن ها را از حالت فشرده خارج کنید.قابلیت های کلیدی نرم افزار: WinRAR 3  90 Final

- سادگی کار با نرم افزار

- سرعت در انجام کار ها

- حجم بسیار اندک نسبت به قابلیت های بسیار زیاد

- پوسته های متعدد و بسیار زیبا در اندازه های متفاوت

- پشتیبانی از بالغ بر 15 فرمت

- پشتیبانی از زبان های مختلف از جمله زبان شیرین فارسی

- پسورد گذاری روی فایل ها

- ساخت فایل های فشرده با فرمت EXE

- تبدیل فرمت ها به یکدیگر

- قابلیت تعمیر فایل ها

- قابلیت اسکن کردن با آنتی ویروس به منظور کشف فایل های مخرب

- Wizard برای آسان تر شدن کار ساخت فایل های فشرده و همچنین Extract کردن آن ها

- استفاده از جدیدترین متدها برای کاهش دادن حجم و کیفیت در انجام فشرده سازی

- سازگاری با نسخه های مختلف ویندوز از جمله ویندوز ویستا و ویندوز 7

- و ...

برخی از تغییرات در نسخه ی جدید:

- بهبود سرعت فشرده سازی برای سیستم های چند پردازنده ای و چند هسته ای

- اضافه شدن گزینه حذف پوشه های تکراری در تنظیمات برنامه

- اصلاح خطایی که در هنگام باز کردن فایل های فشرده با حجم 8 گیگابایت و فرمت tar.gz وجود داشت.

- اصلاح خطایی که در هنگام باز کردن فایل های فشرده با حجم 4 گیگابایت و فرمت UDF ISO وجود داشت.

- توانائی تغییر پوسته برنامه به انواع مختلف

- افزوده شدن دکمه های UP و DOWN در قسمت "Organize profiles"

- افزوده شده گزینه ی جدید "Save archive copy as..." در منوی "File"

- گزینه ی جدید "Request administrative access" در تنظیمات "Advanced"

 

فشرده سازی با فرمت EXE با استفاده از WinZip Self\   Extractor v4

عمل فشرده کردن فایل ها دلایل مختلفی دارد. بسیاری برای کمبود حجم فضا از فشرده کردن اطلاعات بهره می برند. بعضی ها دلیلی شخصی دارند. در بعضی موارد مانند کمبود فضا از عمل فشرده سازی استفاده می شود. برای فشرده کردن اطلاعات می بایست از نرم افزارهای موجود در این زمینه استفاده نمود، البته خود ویندوز هم قابلیت فشرده سازی با فرمت ZIP را دارا می باشد اما امکاناتی که یک نرم افزار در اختیار کاربر قرار می دهد به مراتب بیشتر از امکانات سیستم عامل ویندوز می باشد. معروف ترین فرمت فشرده سازی که می شناسیم، فرمت ZIP است. این فرمت به دلایل مختلف میان کاربران رایج شده است. موضوع این مطلب ما در مورد نرم افزاری است که قادر است تا فایل های از فایل های ZIP فایل EXE تهیه نموده تا در جاهای مختلف بتوان از آن به آسانی استفاده نمود. این نرم افزار که محصول شرکت Wizip نیز می باشد WinZip Self-Extractor نام دارد. تنها با چند کلیک ساده می توان فایل EXE درست کرد. مهم ترین قابلیت این عمل این است که بدون نیاز به هیچ گونه نرم افزاری  می توان فایل های تهیه شده را در هرجایی به سادگی استفاده نمود. به راحتی می توان  برای فایل ها  آیکن شخصی قرار داد.

برای فشرده سازی فایل ها WinZip Self  Extractor  می تواندیکی از

بهترین انتخاب ها باشد.

قابلیت های کلیدی نرم افزار 8421.0.WinZip Self  Extractor v4.0

- پشتیبانی از فرمت معروف jpeg  تا 25 درصد برای فشرده سازی بدون کاهش کیفیت

- پشتیبانی از یونیکد های استاندارد موجود

- پشتیبانی از جدیدترین متد های فشرده سازی

- پشتیبانی از قرار دادن آیکن با اندازه های مختلف

- تنظیمات برای مدیران

- قابلیت شخصی سازی از طریق رمز گذاری  بر روی فایل ها

- Wizard برای تمامی مراحل

- قابلیت ساخت فایل Setup با استفاده از این نرم افزار

- پشتیبانی از زبان های مختلف

- پشتیبانی از نسخه های مختلف ویندوز از جمله ویندوز ویستا

نرم افزارهای فشرده ساز را می توان به عنوان یکی از مهمترین نرم افزارهایی دانست که در عرصه ی ابزاری پای نهاده اند ! اهمیت وجود این نرم افزار هنگامی مشخصی می شود که شما بخواهید یک فایل حجیم را به اشتراک بگذارید و یا اینکه بخواهید برای صرفه جویی در فضای هارددیسک خود ، حجم فایل را کاهش داده و از فضای هارد دیسک خود بیشترین بهره را ببرید یا بخواهید فایل مورد نظر را بر روی CD رایت کنیــد ! فشرده سازها، نرم افزار های هستند که به خوبی قادرند این کار را برای شما صورت داده و شما را در نیل به هدف خود یاری دهند ! مبحث مهمتر آن است که کدامنرم افزار فشرده ساز قادر خواهد بود تا بهتر بتواند این عمل فشرده سازی را برای شما انجام داده و نتیجه ای راضی کننده به همراه داشته باشد ! در زیر نرم افزاری را معرفی خواهیم کرد که در انجام این مهم یک حرفه ای تلقی شده و قادر است عمل فشرده سازی را به نحو احسنت انجام دهد !

Sorenson Squeeze نام نرم افزاری است که قادر است حجیم ترین فایل های تصویری با کدها مختلف را فشرده سازی کرده و یک فایل با کیفیت بالا به شما تحویل دهد ! این نرم افزار با توجه به وسعت طیف طراحی قادر است از فرمت های نظیر MPEG 1/2, MP3, MPEG 4 , H.264, Real, QuickTime, Flash FLV پشتیبانی کنــد! گروه طراح کمپانی Sorenson Media به خوبی نیاز کاربر را شناسایی کرده و اقدام به طراحی نرم افزاری کرده است که در نیازهای کاربر را به راحتی و آسانی برطرف سازد ! بلاشک یک کاربر در هنگام فشرده سازی فایل ها انتظاراتی از جمله : دقت ،سرعت عمل، کیفیت بالا، خروجی مناسب و غیره … از نرم افزار فشرده ساز دارد ! در نسخه ی جدید نرم افزار Sorenson Squeeze سعی در بهبود عوامل و همچنین برخی امکانت شده است ، مانند :افزایش قدرت کیفی صدا و تصویر، افزایش کارایی فیلترهای inverse telecine, deinterlacing، بهره وری از کد گذاری AC-3 با قابلیت های متجانس و ویژه، بهره گیری از پلاگین VST جهت افزایش کارآمدی صوت ، افزایش کارایی کیفی سامانه های MPEG1-2 و H.264 ،استفاده از 3 کدید جدید و به روز H.264 MPEG4 جهت پشتیبانی از فایل های فلش ویدیویی Flash H.264 video، قابلیت اضافه سازی و انجام آرم گذاری یا همان Watermarking برای کلیه فرمت ها، سرعت عمل بیشتر و کارایی راحت تر و دقیقتر نسبیت به نسخه پیشین ، و غیره … شده است !!

 

محبوب ترین نرم افزارهای فشرده سازی  WinZip Pro v120 Build 8252

تمامی کاربران اینترنت اعم از از حرفه ای و غیر حرفه ای ، به خوبی می دانند که امروز انتقال و یا اشتراک فایلهای اینترنتی (Share) ، برپایه فایلهای فشرده بوده و تقریبا می توان گفت که این روش هم اکنون کاملا متداول بوده و در تمامی فایلها و فضاهای اینتر نتی عمل شده می باشد. فشرده سازی فایل علاوه بر کم نمودن حجم فایل مد نظر، و سهولت کاربر برای بارگزاری و استفاده از آن ، در مقایسه با فایلها و فولدرهای خام از امنیت بیشتری برخوردار بوده و به نوعی خود به عنوان غلاف محافظ نیز می توانید عمل کند. علاوه بر این بسیاری از سایت های اینترنتی جهت تبیلغ ، و یا جهت محافظت از زحمات و تلاش خود بسیار از فایلها را فشرده و سپس رمز گذاری می کنند ، چرا که این دنیا مجازی حد و مرزی برای خود نداشته و انتقال لینکهای و بارگزاری نرم افزارها و فیلم ها تنها در چند ثانیه و از سایتی به سایت دیگر شکل میگیرد. با وجود این تفاسیر ، می توان به جرات گفت که اکثریت کاربران اینترنتی با فشرده سازها برخورد داشته و حداقل یک بار فایلی را با آن گشوده اند.

مالتی مدیا , نرم افزار فشرده ساز , نرم افزار کاربردی , ویرایشگر صوت و تصویر

 

 

 

بسیاری از کاربرانی که در زمینه طراحی عکس و فایل های تصویری فعالیت می کنند از نرم افزارهای کمک بهینه سازی تصاویر برای رفع مشکلات و همچنین انجام عملیات های مختلف بهینه سازی همانند کاهش حجم تصاویر نیز استفاده می کنند تا در هنگام نتیجه گیری نهایی ، تصاویر را با کیفیت مناسب و حجم خوب بدست آورند. بسیاری از شرکت های نرم افزاری این توانایی را به وسیله نرم افزارهای تولید شده خود به کاربران می دهند. برنامه های بسیاری را می توان در این زمینه یافت که هر یک از ویژگی های مختلفی بر خوردار می باشند.

 

Advanced JPEG Compressor نام نرم افزاری قدرتمند برای فشرده سازی فایل های عکس با فرمت های مختلف می باشد. به کمک این برنامه می توان علاوه بر ویژگی فرشده سازی عکس از ابزارها و امکانات دیگری نظیر ابزارهای مدیریت بر فایل های عکس ، ابزارهای ویرایشی و نمایش عکس ، افکت گذاری بر روی تصاویر و ... نیز اشاره نمود. در این نرم افزار کاربران قادرند تا به مجموعه ای از ابزارهای مدیریتی و مورد نیاز در زمینه کار با تصاویر دست یابند. این نرم افزار با توجه به ظاهر مناسب گرافیکی در رابط کاربری توانایی انجام امور را به آسانی به کاربران خود می دهد. این نرم افزار از تولیدات شرکت نرم افزاری WinSoftMagic می باشد.

برای خواندن سریع و آسان فایل های PDF استفاده می شود. اکثر کسانی که با کامپیوتر کار می کنند با فرمت PDF آشنا هستند و می دانند که کتب الکترونیکی و اسناد و مقالات اکثراً با این فرمت منتشر می شوند و برای اجرای آن ها در ویندوز نیاز به نصب نرم افزار جانبی است.شرکت معروف ادوبی نرم افزار Adobe Acrobar Reader را برای این منظور منتشر کرده است که بیشتر کاربران هم برای خواندن فایل های PDF از آن استفاده می کنند. اما این نرم افزار با وجود کامل بودن معایبی دارد که از مهترین آن ها حجم زیاد و سرعت کم هنگام باز کردن فایل هاست. چاره چیست؟ آیا تنها همین نرم افزار برای اجرای فایل های PDF موجود است؟! مسلماً پاسخ منفی است! Foxit Reader می تواند یک جایگزین خوب و کارآمد برای آکروبات ریدر شرکت ادوبی باشد. دقیقاً نقاط ضعف آکروبات ریدر نقاط قوت این نرم افزار است! یعنی حجم کم و سرعت بالا. حجم 5 مگابایت در مقابل 30 مگابایت آکروبات ریدر! برخی از قابلیت ها: جستجوی قدرتمند PDF، قابلیت انتخاب آسان متن، کوچک کردن و فرستادن به System Try، تنظیم نمایش PDF ها برای نمایشگر های مختلف، اصلاح بسیاری از مشکلات نسخه قبلی است.

 

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 12:29  توسط   |